Vilka är det som styr och ställer?

Styrelseledamot och VD

Jesper Strandberg

070-783 87 85
jesper.strandberg@kaptena.se

Jesper grundade Kaptena 2014. Han är civilekonom från Lunds Universitet. Jesper har arbetat i finansbranschen sedan 1994. 1998 var han med och startade Fondex, Sveriges första internetbaserade marknadsplats för fonder. 

Partner/Kundansvarig

Johanna Johansson

073-912 68 84
johanna.johansson@kaptena.se

Johanna är ekonom från Karlstads Universitet. Hon har jobbat med bank och försäkring sedan 2014, senast på Avanza. Sedan 2017 är Johanna kundansvarig på Kaptena.

Kundansvarig

Rebecca Eimre

070-791 59 98
rebecca.eimre@kaptena.se

Rebecca har en magister i Ekonomi från Södertörns Högskola. Hon har jobbat inom bank och försäkring sedan 2019. Rebecca kommer senast från Garantum.

Partner/ Backofficeansvarig

Alin Ljung

08-409 100 80
backoffice@kaptena.se

(Föräldraledig) Alin har jobbat inom bank och försäkring sedan 2011, på flera olika rådgivningsbolag. Alin har genomgått SwedSecs licensieringstest för rådgivare.

COO & Ansvarig analytiker

Robin Fältskog

072-596 71 06
robin.faltskog@kaptena.se

Robin började på Kaptena 2018 och är civilekonom från Växjö. Innan Kaptena jobbade Robin som revisor på EY.

Analytiker

Marcus Thulin

072-205 15 09
marcus.thulin@kaptena.se

Marcus är civilekonom i företagsekonomi med specialisering mot finans från Linköpings Universitet. Marcus har tidigare erfarenhet från bl a Scania och Länsförsäkringar. Han arbetar sedan 2018 på Kaptena med värdering och analys.

Analytiker

Viktor Karlsson

070-529 48 48
viktor.karlsson@kaptena.se

Viktor är civilekonom i Nationalekonomi med specialisering mot finans från Linköpings Universitet. Viktor har tidigare erfarenhet från bl a ABB och Länsförsäkringar. Han arbetar sedan 2019 på Kaptena med värdering och analys.

Analytiker

Björn Hougner

072-155 31 01
bjorn.hougner@kaptena.se

Björn är ekonom från Stockholms Universitet. Han har tidigare erfarenheter från bl a Nordnet Bank och Indecap och arbetar sedan 2020 på Kaptena med värdering och analys.

Analytiker

Jacob Jangälv

070-926 18 30
jacob.jangalv@kaptena.se

Jacob är ekonom från Uppsala Universitet och arbetar sedan 2022 på Kaptena med värdering och analys.

Partnersamarbeten

Robert Persson

072-398 27 37
robert.persson@kaptena.se

Robert har arbetat på Avanza med rådgivning inom bank och försäkring samt har en bakgrund som företagare i vårdbranschen. Robert har genomgått SwedSecs licensieringstest för rådgivare och är diplomerad livförsäkringsrådgivare vid IFU och innehar InsureSec-licens.

Ekonomichef

Johan Croneborg

070-641 77 68
johan.croneborg@kaptena.se

Johan är ekonom från Uppsala Universitet. Han är en ambitiös företagare som tidigare arbetat på bland annat 3i och Argonaut.

CTO

Per Ehnbom

070-941 87 56 
per.ehnbom@kaptena.se

(Föräldraledig) Per har arbetat med att bygga system till finansbranschen sedan 2005, både på Avanza och Nordea. Han har gedigen erfarenhet av utveckling och besitter också stor domänkunskap.

Konsult - verksamhetsexpert

Victor Wallenberg

070-266 12 27
victor.wallenberg@kaptena.se

Victor har arbetat med att bygga system till finansbranschen sedan 1987. Han är sedan 2011 konsult och sedan 2014 i eget konsultbolag. Victor har tidigare varit anställd på bland annat, Accept Data, Abaris, Tieto och Omeo och har en gedigen kunskap om hela värdepappersprocessen.

Konsult - verksamhetsexpert

Lars Olsson

070-308 19 29
lars.olsson@kaptena.se

Lars har arbetat i finansbranschen sedan 1991 och sedan 2010 som konsult. Han driver sedan 2017 eget konsultbolag. och har tidigare varit anställd på bland annat, Euroclear Sverige (VPC), Nasdaq (OMX), Danske Bank, Consensus Fondkommission.

Utvecklare

Tomas Glanborg

070-734 76 22
tomas.glanborg@kaptena.se

Tomas jobbar sedan 2012 som utvecklare. Han har erfarenhet från en rad olika branscher, senast från Fastighetsbranchen hos Visma och dessförinnan uppdrag för bland annat Klart, Aftonbladet och ICA Sverige.

Utvecklare

Dawid Paszko

08-409 801 00
dawid.paszko@kaptena.se

Dawid har flera års erfarenhet som Webbutvecklare. Innan Kaptena jobbade Dawid på Schibsted SMB AB och på Bensa AB webbyrå.

Ordförande

Pontus Mattson

pontus.mattsson@kaptena.se

Pontus är civilekonom från Stockholms Universitet. Har varit verksam i finansbranschen sedan 1995, på bland annat Aros Securities, Servisen Investment Management, HQ Bank och Allba. Sedan 2008 är Pontus verksam som rådgivare.

Styrelseledamot

Martin Tisell

martin.tisell@kaptena.se

Martin är civilingenjör från Chalmers och har en MBA från IMD. Investerare och styrelseproffs. Martin har arbetat inom private equity sedan 1996 och han har bland annat varit partner på Accent Equity Partners.